Представяме ви съвместните училищни проекти и кампании на четири училища от община Тунджа и град Ямбол, част от проекта „Променяме се с климата“.
В периода от март до май месец тази година, участие в тях взеха 459 ученици, учители, родители, експерти от ОУ „Св. Св. Кирил и Методий“, с. Веселиново, ОУ “Любен Каравелов“ гр. Ямбол, НУ „В. Левски“, с. Завой, СУ „Свети Паисий Хилендарски“, с. Скалица, Регионална дирекция на горите, Държавно горско стопанство „Тунджа“, ВиК Ямбол, Община Тунджа и други.
Проект „Климат и опазване на биоразнообразието“
Учениците изследваха местообитания на защитени растителни и животински видове на територията на Община Тунджа“. В дискусии те споделиха местата, на които обичат да се разхождат, какви растения и животни срещат, какво знаят за тях. Учениците попитаха своите баби и дядовци дали знаят за животни и растения, които вече не се виждат на територията на селото.
След това се запознаха с биологичното разнообразие в община Тунджа, като намериха информация за защитените обекти в региона.
Участниците направиха рисунки и колажи на избрани от тях животни, като всяка рисунка или колаж следва да представи мястото, което обитава животното, с какво се храни, от какви фактори зависи и какво го застрашава.
Възможност за учене чрез преживяване беше посещението на защитената местност „Веселиновска гора“ и поречието на река Тунджа. Учениците наблюдаваха растителните видове и съобщества, направиха снимки и отбелязаха местообитанията им на картата. От събраната информация изготвиха „Зелена книга на община Тунджа“ за защитените растителни и животински видове.
Проект „С велосипед към бъдещето – еко-туризъм (велопоход)“
Училището използва традициите си в екологичното образование като постави на фокус влиянието на климатичните промени върху човешкото здраве и околната среда.
Учениците бяха въвлечени в дейности за изследване на екосистемата по поречието на река Тунджа и парк Боровец и как прекомерното затопляне влияе на водния запас на реката и състоянието на гората. Проучени бяха възможностите за пешеходен туризъм по река Тунджа. Учениците създадоха проекти за детска зелена алея в парк Боровец и маркировка със знаменца. Участваха във велопоход, по време на който научиха за историята на парка и животинските и растителните видове, които го обитават.
Проект „Разделно събиране на отпадъци и рециклиране”
По време на дискусии учениците научиха какво означава разделно събиране на отпадъци и какви действия са нужни, за да намалим тяхното количество. След това изготвиха дипляни и табло за разделното събиране на отпадъци и рециклиране. Направиха рисунки на тема „Моето влияние върху климата чрез разделното събиране на отпадъци”. Участваха и в училищно състезание за събиране на капачки и пластмасови бутилки, и изхвърлянето им на обособените за това места в селото.
Проект „Водата и нейното опазване по време на климатичните промени“
Учениците изготвиха презентации, свързани с въздействията на климатичните промени върху водните ресурси – промени в кръговрата на водата, затопляне на водните басейни, намаляване на реките, пресъхване на влажни зони. Изследваха отражението върху природата и поминъка на хората, които живеят в близост до тези водни басейни. Учениците се включиха в дискусии за кампании, които да се осъществят на училищно ниво. Избрани бяха темите – засаждане на дръвчета и организиране на кампания за пестене на вода. Децата направиха табели за пестене на вода и ги поставиха в училището.
Проект „Климатичните промени – моите първи познания по темата и моите възможности за действия – екологичен речник“.
Учениците се запознаха с различните понятия, свързани с причините и последиците от промените в климата.
На различните класове беше предложено да използват портала КЛИМАДАПТ, за да се запознаят с основните термини от разделите „Време и климат”, „Парников ефект”, „Последици от парниковия ефект”. Особено внимание беше отделено на възможностите за разделно събиране на отпадъците и за тяхното рециклиране.
Учениците направиха презентации на избраните от тях теми и ги представиха пред своите съученици и пред учениците от другите класове в училището.
Създаден беше екологичен речник в помощ на бъдещи дейности по темата.
Проект „Водата е ценна“
Във фокуса на проекта бяха темите за ценността на водата и влиянието на климатичните промени върху водните ресурси. Учениците направиха самостоятелно проучване за водното богатство в родния край – има ли проблеми със замърсяване на водите, каква е цената на водата през годините.
Те се включиха в презентация от представител на ВиК и дебат „Моята позиция на тема „Влияние на климатичните промени върху биоразнообразието и водното богатство – примери за пресъхващи водоеми“. Значителен интерес предизвика игра „Какво зная за водата – каква е цената на водата, какво зная за водата и нейното замърсяване“.
Кампания за залесяване
Кампанията се осъществи от ОУ „Л. Каравелов“, гр. Ямбол и ОУ „Св. Св. Кирил и Методий“, с. Веселиново.
Учениците работиха по темите „Дървесината –живият регистратор на климата“, „Ролята на дърветата за живота на Земята”, „Причина за климатичните промени – повишаване на въглеродния диоксид в атмосферата, парникови газове и парников ефект”, „Последствията от климатичните промени”.
Те направиха презентации и табла на тема “Киселинният дъжд – опасен враг на живота“.
Участваха в занимателни игри и дискусии със специалисти от Регионална дирекция на горите и Държавно горско стопанство „Тунджа“.Специално внимание беше отредено на дейностите за засаждане на различни растителни видове. Местата за тях бяха обсъдени с общински и държавни структури, които осигуриха помощ в изкопаването на дупките и засаждането.