Образователни и екологични експерти ще представят резултатите по проект „Променяме се с климата“, разработените ресурси и възможностите да се справим с климатичните и екологични предизвикателства.
Каним Ви на Националната заключителна конференция по образователния проект „Променяме се с климата”.
Кога? Къде? Как?
- 25 март 2024 – регистрацията започва от 10:00 ч., програмата на събитието е от 10:30 до 15:30 ч.
- II АЕГ „Томас Джеферсън“, София, ул. „Траянова врата“ 26 (голяма зала)
- Събитието е със свободен достъп до запълване капацитета на залата. Необходима е предварителна регистрация.
Информация за конференцията
Събитието има за цел да запознае обществеността с резултатите от проекта и създадените образователни ресурси, които могат да бъдат използвани напълно безплатно и да се прилагат в образователни и граждански инициативи, свързани с адаптиране към климатичните изменения. В рамките на проекта са проведени над 30 инициативи в цялата страна от училищата партньори и над 20 образователни институции с общо над 3000 участници – ученици, учители, родители, представители на местни екологични организации и експерти. Темите на проектите и кампаниите са изключително актуални и обхващат всички сфери, свързани с климатичните промени – околна среда, икономика, градската среда, поведението на хората.
По време на конференцията ще представим разработения по проекта онлайн образователен портал КЛИМАДАПТ, който включва широк набор от информационни и образователни материали за ученици и учители, свързани с промените в климата и възможните мерки за справяне с тях.
Важен за нас гост на конференцията ще бъде и представител на норвежкия ни партньор по проекта. Норвежката организация „Norges Naturvernforbund“ (Приятели на Земята Норвегия) е организация с изключително голям опит в организиране на дейности в сферата на опазването на околната среда и е една от най-големите и опитни организации, работещи в тази сфера.
Програма
Програмата на конференцията включва и два самостоятелни модула
- Обучение за учители „Екологичното образование в училище – климатичните промени, природните бедствия и здравето на хората“, 1 кредит – Част 1, организирано от „Институт за прогресивно образование“, изисква се отделна регистрация;
- Интерактивна групова игра за ученици „Климатична фреска“, с водещ Николай Петков, Екологично сдружение „За Земята“. Играта е подходяща за ученици 8-12 клас и е с продължителност около 3 часа. Изисква се отделна регистрация от учителя, който ще доведе група от свои ученици.
Представители на местната власт, бизнеси, образователни институции, граждански организации, медии, граждани и общественици, са добре дошли за дискусии, свързани с въздействията на климатичните промени върху икономическите сектори, човешкото здраве, градската и околната среда.
Домакини на срещата са II АЕГ „Томас Джеферсън“, СУ „Цветан Радославов“, Свищов, Сдружение „Институт за прогресивно образование“ и Екологично сдружение „За Земята“.
На сайта на проект „Променяме се с климата“ можете да се запознаете с всички дейности в областта на екологичното образование, проведени в седем български града в рамките на проект „Променяме се с климата“.