Дата на провеждане: 25.03.2024 г.
Организатор: ПГСС „БУЗЕМА“, гр. София.
Място на провеждане: голямата зала на II АЕГ „Томас Джеферсън“. гр. София
Брой участници: 90 (представители на различни софийски училища, експерти от държавни институции и граждански организации, експерти, медии)
Радваме се, че имахме възможност да представим всички резултати по проекта „Променяме се с климата“ пред представители на софийски училища, родители и експерти. Това стана по време на Националната заключителна конференция, която се проведе на 25 март 2024 г. от 10,30 до 15 часа, в голямата зала на II АЕГ „Томас Джеферсън“.
Г-жа Мариана Маркова – директор на СУ „Цветан Радославов“ представи основните резултати, постигнати в рамките на проекта:
- Проведени са 20 регионални срещи с 1100 участници – учители, директори, ученици, граждани, експерти, кметове, заместник-кметове, директори на дирекции, експерти от общини, регионални управления на образованието, регионални инспекции по околна среда и води, басейнови дирекции, природни и национални паркове, представители на висши училища, бизнеса и други структури на местно ниво.
- Създаден е информационно-образователен портал КЛИМАДАПТ, който предоставя много възможности за осъществяване на проектно-базирано и интердисциплинарно обучение, което стъпва на основна информация, свързана с климатичните промени.
- Одобрени от Министерството на образованието и науката са 3 програми за повишаване на квалификацията на педагогическите специалисти: Екологично образование в училище – изменението на климата и ефектите върху икономическите сектори; Екологичното образование в училище – влияние на изменението на климата върху компонентите на околната среда; Екологичното образование в училище – климатичните промени, природните бедствия и здравето на хората.
- Обучени са 261 представили на училища и детски градини.
- Осъществени са 31 проекта и кампании на местно ниво, в които са взели участие 3966 ученици и 279 учители, родители, експерти, подпомагали учениците в реализиране на инициирани от самите ученици проекти и кампании.
Климент Минджов – ключов експерт по проекта, представи информационно-образователен портал КЛИМАДАПТ Ресурсите от Портала могат да се използват както в рамките на обучението по учебните предмети в задължителната, избираемата и профилираната подготовка, така и за осъществяване на проекти и инициативи в сферата на гражданското образование. Проектът има своя пълна двуезична версия на български и английски език, което го прави много удобен за използване в обучението по английски език. Порталът съдържа 403 страници с информация, игри, казуси и разработени сценарии за училищни дейности, 22 интерактивни игри и 51 видеа, 16 професии и тяхната връзка с климатичните промени.
Даг Хьойстад – представител на норвежкия партньор в проекта, разказа за ситуацията, свързана с нагласите по отношение на климатичните промени в Норвегия и сподели резултатите от изследване на нагласите и отношенията на младите хора в Норвегия. Норвежката организация „Norges Naturvernforbund“ (Приятели на Земята Норвегия) е едно от най-старите и големи организации в Норвегия, която работи по широк спектър от теми в сферата на защитата на околната среда.
Мариана Бошнакова – учител, експерт в сферата на гражданското, глобалното и екологичното образование и образованието за развитие, представи на възможностите за използване на Портала КЛИМАДАПТ в обучението по География и икономика, както и за създаване на проекти в сферата на гражданското образование. Тя обърна специално внимание на възможностите всеки учител да направи подбор на ресурси, който да използва и в часовете си или в разработването на различни проекти в сферата на STEAM и гражданското образование.
Генадий Матвеев – педагогически съветник в 26 СУ „Йордан Йовков“, София, представи възможностите за организиране на кампании и дейности на училищната общност, свързани с опазване на околната среда и връзката с климатичните промени. Той наблегна на важността училищата да осигуряват възможност за учениците да бъдат активни в процеса на опазване на околната среда. Това може да стане като училищната общност изгради традиции да интегрира темите както в училищните дейности, така и в различни извънкласни и извънучилищни дейности, които могат да бъдат инициирани и осъществени с активното включване на учениците, техните родители и представителите на местната общност.
Като съпътстваща дейност по време на Конференцията се проведе играта „Климатична фреска“. Климатична фреска (англ. Climate Fresk) е уъркшоп под формата на игра с карти, който има за цел да обясни най-важното по темите, свързани с климатичните промени на достъпен език. С помощта на сертифициран фасилитатор и тесте от 44 карти участниците изследват и интерпретират причинно-следствените връзки между човешката дейност и различните аспекти на измененията на климата.
Всяка група от ученици дискутира проблемите и изгражда концепция за изграждането на взаимовръзките между картите. След окончателното подреждане на картите, фасилитаторите на конкретните групи обобщаваха схемата и се спираха на някои основни факти за климатичните промени, като доказателствата за повишението на температурите и концентрацията на парниковите газове. Всеки работен процес за всяка групи завършваше с дискусия, по време на която участниците имах възможност да споделят своите чувства, които са усетили от наученото по време на уъркшопа.