Мащабът на планетарната криза, в която се намираме, и която ще се задълбочава в бъдеще, обхваща промените в климата, нарастващото замърсяване на околната среда и срива в биоразнообразието.
Затова младите хора са активни в поставянето на въпроса за търсене на решения пред политиците на всички равнище. Именно техните усилия да привлекат вниманието към екологичната криза, провокира ООН да излезе със становище по проблема и да признае, че заплахата за правата на децата в световен план е налице..
Комитетът по правата на детето към ООН отбеляза приноса на децата и младите хора в обща дискусия по време на Деня за правата на децата и околната среда през 2016 г.
Добре подготвен и отдаден детски консултантски екип подкрепи процеса по изготвяне на становището с 16 331 коментара на деца от 121 държави чрез онлайн проучвания, фокус групи и национални и регионални консултации.
По време на подготвителния етап на становището, Комитетът по правата на детето получи обратна връзка от държавни-членки, експерти и други заинтересовани страни чрез два кръга на консултации.
В това становище Комитетът подчертава спешната необходимост от справяне с неблагоприятните последици от екологичната криза, поставяйки акцент върху изменението на климата и правата на децата. Документът изяснява задълженията на държавите да се справят с вредата, която нанасяме на околната среда и изменението на климата.
Комитетът отбелязва още, че правата на децата, съгласно Конвенцията за правата на детето, се съотнасят към опазването на околната среда и потвърждава, че децата имат право на чиста, здравословна и устойчива околна среда.
Български субтитри може да изберете от настройки, субтитри, автоматичен превод.