Проектът „Променяме се с климата“ даде начало на няколко училищни проекти и кампании с екологична насоченост, които бяха осъществени в град Банско от март до май месец тази година. В тях взеха участие 396 ученици, учители, родители, експерти от Начално училище “Св. Паисий Хилендарски”, Професионална лесотехническа гимназия „Н.Вапцаров“ гр.Банско, Държавно горско стопанство „Добринище”, Национален парк „Рила”, Община Банско.
Проект „Какво разказват дърветата“
Дискусии с учениците за значението на дърветата, поставиха начало на проекта. По-големите възпитаници на ПЛТГ „Никола Й. Вапцаров“ помогнаха на малките ученици да научат за значението на различните гори и дървесни видове за опазване на биоразнообразието в района. Гимназистите влязоха в ролята на разказвачи и споделиха интересни истории за „паметта“ на дървесината, която показва как климатът се отразява на растежа на дърветата. Заедно изработиха къщички за птици и хранилки, и поставиха табели, които бяха в основата на кампанията.
Проект „Опазване чистотата на водата и почвата“
Пред учениците бе направена презентация с „13 основни стъпки от реката до дома и обратно до реката“ от раздела Водни ресурси на портала КЛИМАДАПТ. Проследен бе пътят на водата до домовете ни – процесите, през които преминават питейната и отпадъчната вода. За да затвърдят наученото учениците посетиха Водопречиствателната станция на град Банско.
Отбелязването на Деня на Земята и Деня на Водата бе съпроводено с множество дейности. В продължение на 3 седмици, всички ученици бяха включени в изработване на рисунки, беседи по класове, радио-час, посветен на двете големи дати, и други занятия.
Проект „Отпадъците – боклук или ресурс“
Проектът успя да запознае учениците с темата за отпадъците – кои видове отпадъци са най-много, как замърсяват околната среда? Проведени бяха интерактивни уроци във всички класове. Учениците сами направиха проучвания за това какви отпадъци се генерират у дома и в училище. След това в дискусии по класове потърсиха решения и дадоха своите идеи за това как могат да се оползотворяват различните видове отпадъци. Изработиха постери и участваха в съвместни дейности с Община Банско, свързани с разделно събиране и преработка на отпадъци.
Кампания „Моето дръвче – нашата гора“
Кампанията даде възможност на най-малките ученици да повишат разбирането си за значението на горите в нашия живот, за това как горите стават все по-уязвими от климатичните промени и за начините, по които можем да ги опазваме. Те участваха в конкурс за рисунки, срещаха се с експерти от Държавно горско стопанство „Добринище”, посетиха разсадник, изработиха къщички за птици и табели за опазване на гората.
По време на „Седмицата на гората“ деца, учителите и родители се включиха в засаждане на различни дървесни видове и тревисти площи – съвместно с ДГС „Добринище” и Национален парк „Пирин”.
Кампанията бе закрита с конкурс-изложба на домашни любимци и екскурзия до Байкушевата мура.