В разгара на лятната ваканция, учителите се заемат с важна мисия – да се запознаят с екологичните въпроси, за да могат наесен да преподават наученото в класната стая. Обучения за педагогически специалисти ще се проведат между 11-15 юли в Поморие, в рамките на проект „Променяме се с климата“, финансиран по програма „Опазване на околната среда и климатични промени“ от ФМ на ЕИП.
Целта е учителите да се запознаят със съвременни концепции и практически решения, свързани с адаптирането към климатичните промени и мерките за тяхното смекчаване. От изключителна важност е такова съдържание да влезе в учебния материал по задължителни учебни предмети.
Обученията ще се проведат по програми за квалификация, одобрени от Министерството на образованието и науката, вписани в Информационния регистър на одобрените програми за квалификация на педагогическите специалисти. Първите две програми, които започват през юли 2022, са „Екологичното образование в училище – влияние на изменението на климата върху компонентите на околната среда“ и „Екологично образование в училище – изменението на климата и ефектите върху икономическите сектори”. След края на професионалната подготовка, учителите ще получат удостоверения за 2 квалификационни кредита.
На есен, в периода септември-октомври, още 70 учители ще преминат обучение по третата програма, „Екологичното образование в училище – климатичните промени, природните бедствия и здравето на хората“. След нейното приключване, те ще получат удостоверения за 1 квалификационен кредит.
Идеята, която стои зад тази инициатива, е използването на интерактивни и вдъхновяващи начини за прилагане на Държавния образователен стандарт за гражданско, здравно, екологично и интеркултурно образование. Учителите ще добият умения как да изграждат мостове между съдържанието на учебните предмети и проблемите, свързани с изменението на климата, и въздействието им върху околната среда, здравето и икономиката.