В рамките на проекта са разработени, одобрени от Министерството на образованието и науката и вписани в Информационния регистър на одобрените програми за квалификация 3 програми.
Екологично образование в училище – изменението на климата и ефектите върху икономическите сектори – УИН 90930064, 2 кредита
Екологичното образование в училище – влияние на изменението на климата върху компонентите на околната среда – УИН 90930065, 2 кредита.
Екологичното образование в училище – климатичните промени, природните бедствия и здравето на хората – УИН 90930066, 1 кредит
Програмите са насочени към подпомагане на учителите да прилагат по смислен и вдъхновяващ начин Държавния образователен стандарт за гражданско, здравно, екологично и интеркултурно образование, осигурявайки възможност за планиране на училищни интердисциплинарни проекти и осъществяване на проектно-базирано обучение, изграждайки мостове между съдържанието на различни учебни предмети – география и икономика, биология и здравно образование, химия и опазване на околната среда, физика, технологии и предприемачество, човекът и обществото, родинознание, човекът и природата, като в същото време включват и проблемите, свързани с изменението на климата и въздействията върху околната среда, икономическите сектори, обществата и здравето на хората.
Програмите целят:
1. Повишаване на познанията на учителите за съвеременни концепции, подходи и практически решения, свързани с изменението на климата, както и прилагащите се мерки по смегчаване, адаптиране и устойчивост спрямо различните му прояви.
2. Формиране на компетентности у учителите за:
- интегриране на проблематиката, свързана с климатичните промени, с изучавания учебен материал по задължителни учебни предмети;
- структуриране на междупредметни изследвания в сферата на измението на климата и влиянието им върху околната среда, които предоставят контекст, в който учениците могат да мислят и същевременно да придобиват жизненоважни знания, умения и нагласи;
- организиране на ученето около “мрежи” от значения и смисли, които могат да бъдат разглеждани от различни переспективи, в които учениците ще могат да обсъждат и преразглеждат концепции и да оценяват идеи, които надхвърлят границите на отделните учебни дисциплини, като по този начин се формират умения за учене и разбиране.
Обученията, които се организират по програмите, се основават на концепцията за учене чрез преживяване и опит – работи се с естествената експертиза на всеки участник, със знанията, емоциите и ценностите на участниците. Редуването на теоретична с практическа работа осигурява възможност за упражняване и прилагане на придобитите знания, за развиване на творческото мислене, мотивация за екипна работа и прилагане на иновации в процеса на организиране на ученето.
Програмите са отворени за участие и дават възможност на всеки учител, който се интересува от възможностите да интегрира проблематиката, свързана с климатичните промени в работата си, да се запише за обучение.
Ние вярваме, че тези теми са интересни и вдъхновяващи за учениците, защото насочват вниманието към бъдещето и към това, с което всеки един поотделно и всички заедно, можем да допринесем за смекчаване на ефекта на климатичните промени върху всички аспекти на човешкия живот!