Създаденият в рамките на проекта „Променяме се с климата” информационно-образователен портал КЛИМАДАПТ е много полезен както за широката общественост, така и за преподаватели и ученици за организиране на различни образователни дейности. Съдържанието на портала е насочено към значима глобална тема и инициативи в съответствие с приоритетите на Националната стратегия за адаптация към изменението на климата.
Огромно предимство на портала е предлагането на актуална и научно издържана информация, която улеснява ориентирането на потребителите в проблемите на климатичните изменения и мерките за решаването им. Друго предимство е лесната ориентация чрез структурирането на информацията в три основни модула: информационен, образователен и виртуална бибилиотека.
Представените и професионално разработени образователни сценарии, работни листа и други са важна опорна точка за разработване на урочни единици, дискусии и други по проблемите на климатичните промени в различни възрастови групи. Те могат да се прилагат пряко или да творчески да се допълнят според специфичните цели на дейностите и приложението им – например в общообразователната подготовка по география и икономика в различни класове от 5 до 10 клас и в профилирана подготовка в 11 и 12 клас. Заложените интерактивни дейности, казуси, ролеви игри, експерименти, дискусии засилват интереса и мотивацията на учениците, провокират креативността им и са от важно значение за формирането на нагласи за позитивно екологично поведение, отговорно потребление и желание за промяна.
Предложените материали са отлична възможност за работа по проекти и организиране на проектно- базирано обучение, особено в първи и втори гимназиален етап, където се изисква сериозна самостоятелна и проучвателска дейност от учениците.
Обучителното видео осигурява възможност за самостоятелно запознаване със структурата на разработените образователни материали в портала.
Благодарност към авторите на портала и проекта и за създадените 3 програми за квалификация на педагогически специалисти, одобрени от Министерството на образованието и науката. Те представляват чудесна възможност за педагозите да погледнат на темата за климатичните промени в дълбочина, да осъзнаят многообразието на начините, по които те ни засягат и по които ние можем да въздействаме за ограничаването им.
Мариана Бошнакова, гл. учител по география и икономика,
Втора английска гимназия „Томас Джеферсън”, гр. София