Регионалната среща в гр.Белица се състоя на 21 март, в мултимедийния кабинет на СУ ‚Св. Св. Кирил и Методий“. Участие в нея взеха местната общинска администрация, Басейнова дирекция „Западнобеломорски район“, НЧ „Г.Тодоров-1885“ – Белица, ДГС – Белица, учители, представители на местното читалище, експерти по проекта и други.
Предствено бе училището-домакин на срещата и възможността, която представя за обучение във връзка с климатичните промени. Ръководителят на проекта „Променяме се с климата“, г-жа Мариана Банчева, сподели предвидените за изпълнение дейности и целите на проекта.
Представителите на институциите и организациите изразиха своята подкрепа и готовността си да допринасят за реализацията на проектните дейности в рамките на правомощията си.
Експерти от “Променяме се с климата” демонстрираха съдържанието на предвидения информационен образователен портал чрез примери, игри и видеоклипове. Послания от водещи международни и национални документи, свързани с климата, както и различни образователни игри и материали, също намериха място в програмата на срещата.
Подробно обсъдена бе възможността за въвеждане на образование, свързано с климатичните промени в училище чрез регламентите на Държавният образователен стандарт за гражданското, здравното, екологичното и интеркултурното образование, който определя: същността и целите; начините и формите за осъществяване; рамковите изисквания за резултатите от обучението и взаимосвързания характер на темите и проблемите, със специален фокус върху климата.
Участници бяха разделени в 3 групи, всяка от които, работеща по едно от следните ключови направления – Климатични промени и околна среда; Климатични промени и сектори от икономиката и градската среда; Климатични промени и човешкото здраве. Във всяка от групите имаше ученици, експерти по климата, представители на институциите, представители на екипа на проекта.
Резултатите от дискусиите бяха насочени към климатичните промени на местно ниво и последиците върху човешкото здраве. Липсата на достатъчно дървета в населеното място намалява кислорода, води до дихателни проблеми и заболявания. По-високите температури са причина за хипертония, сърдечно-съдови заболявания и топлинни удари. Обезлесяването на големи площи води до увеличаване и пренасяне на фини прахови частици, което предизвиква проблеми с дихателната система, очите, кожата и редица алергии. Промените в климата влияят на психическото здраве и могат да доведат до хранителни разстройства, стрес, хормонален дисбаланс, тревожност, депресии.
Местните институции споделиха за интерес към възобновяеми източници на енергия (соларни системи и слънчеви колектори), около 500 семейства са монтирали подобни съоръжения. Основно домакинствата се отопляват на пелети и дърва. Общината разполага с три ВЕЦ-а, които поради недостатъчно валежи са от малка полза за покриване на нуждите, а от своя страна влияят върху биоразнообразието и частните стопанства;
Гражданите на Белица имат интерес към използването на фотоволтаици и въвеждането на енергоефективни мерки в сградния фонд. В тази връзка, национални/регионални програми за насърчаване на използването на фотоволтаиците и саниране, биха намерили радушен прием на местно ниво.
Хората от региона отбелязаха, че зимният туризъм е непредсказуем поради късно започване на значителни снеговалежи, недостатъчна снежна покривка и изместване на сезоните. Увеличават се разходите за по-продължително поддържане на снежната покривка, както и употребата на нитрати за забавено топене на снега. Нецелесъобразно става дългосрочното поддържане на обслужващ персонал и намалява възможността за преходен туризъм със снегоходки. Забелязват се и други изменения в местния климат – опасност от наводнения поради екстремно обилни дъждове и по-чести градушки. Промяна в климата влияе на биоразнообразието, намалява реколтата от диворастящи плодове и растения.
Регионална въвеждаща среща по проект „Променяме се с климата“ с домакин СУ „Св. Св. Кирил и Методий“, гр. Белица, 21 март 2022 г.