В рамките на проекта „Променяме се с климата” ученици, учителите и непедагогическите специалисти от СУ „Цветан Радославов“ в гр. Свищов работиха с много ентусиазъм за осъществяване на четири инициативи в името на природосъобразния живот на нашата планета.
Проект „Бъдеще без отпадъци“
Проектът включва занятия за рециклиране, както и популяризирането на идеи за устойчиво потребление. Голяма част от тези дейности намериха място в часа на класа, както и в часовете по интереси в групите за целодневно обучение. Проведоха се кампании за събиране на капачки, пластмасови шишета и хартия, които бяха предадени в пунктове за преработка.
В рамките на проекта са събрани 78 000 пластмасови капачки (156 килограма), които са дарени на инициативата „Капачки за Бъдеще“. Училищната общност стана част от кампанията „Искам да съм полезен…Рециклирай ме!“, част от проекта на сдружение „BG Бъди активен”.
Проект „Пчелите, хората и природата“
Проектът включва запознаване на учениците с ролята на пчелите в екосистемата и влиянието на климатичните промени върху техния живот и останалия живот на планетата. Изработен бе модел на пчелно семейство. Проведе се конкурс, в който учениците изразиха разбирането си по темата чрез литературно произведение, снимки, рисунки, песни и танци. Засадени бяха множество медоносни дръвчета и храсти – 50 броя липи и акации, 14 лавандули и 5 броя други дръвчета. Благодарение на изготвените информационни материали успяхме да запознаем повече хора с полезните свойства на пчелните продукти.
Проект „С велосипед към бъдещето!“
Разказахме историята на велосипеда по света и в България, което вдъхнови учениците за създаването на разкази и албуми със снимки, както и организирането на фотоизложба. Проведе се обучение за каране на колело и занятия за ролята на транспорта в засилването на климатичните промени. Пред ученици от цялото училище бяха представени възможности за алтернативни начини на придвижване. Организиран бе поход с велосипеди и тротинетки, като с тази дейност доказахме, че можем да намалим вредните емисии на парникови газове, чрез използване на екологичен транспорт.
Kампанията „Втори живот за нашите дрехи“
В рамките на кампанията се организирахa дискусии за производството на нови дрехи и възможностите за рециклиране на старите. Открихме връзката на тези процеси с измененията на климата. Говорихме за влиянието на текстилната индустрия върху замърсяването на планетата и консумацията на природни ресурси. На фокус бе текстилният отпадък, който често е пренебрегван като вторична суровина, а неговото преизползване е изключително важно. В рамките на кампанията са събрани близо 1 тон дрехи, които със съдействието на община Свищов, бяха предадени на компания ТехCycle за рециклиране.