Още с първото позвъняване на училищния звънец, учебните часовете в столичната ПГСС „Бузема“ започнаха с мисъл за бъдещето на планетата. В 10:00 дадохме старт на регионалната заключителна конференция по проекта „Променяме се с климата“. Класната стая бързо се изпълни с ученици, учители и експерти в областта на образованието и климата. Срещата откри Марината Банчева, ръководител на проект „Променяме се с климата“, преподавател и експерт с дългогодишна практика. Минути по-късно Климент Минджов от „Институт по прогресивно образование“ представи в детайли онлайн образователния портал KLIMADAPT, включващ широк набор от информационни и образователни материали, свързани с промените в климата и възможните мерки за справяне с тях.
Програмата на конференцията беше много динамична и разнообразна, така че без да губим време преминахме към добрите практики за справяне с климатичните предизвикателства. Николай Петков от екип „Енергия и климат“ на ЕС „За Земята“ сподели какво е добре да правим и какво не, ако искаме да опазим нашата планета за бъдещите поколения. След това на свой ред покани ученици и преподаватели от столичната ПГСС „Бузема“ да споделят техните начини, за да почерпим идеи и вдъхновение.
Оказа се, че училището си има компост, с който се подхранват овощните дръвчета в двора. А от засадените билки са направили 100% натурален лечебен крем за рани по случай Еньовден. Догодина пък планират да майсторят ръчни сапуни и дори парфюм!
Част от ученическите проекти в „Бузема“ включва изследването на влиянието на климатичните промени върху почвите. Учениците са събрали проби от почвите, измерили са влажността и състава им, което е спомогнало да се направят последващи изводи за състоянието на почвите и нуждата от окопаване и разораване. Преподавателите разказаха, че затоплянето през последните години е позволило засаждането на култури на нетрадиционни за това места, където преди не е било възможно да поникнат.
Сред присъстващите на срещата образователни експерти бе и Мариана Бошнакова, преподавател във Втора английска езикова гимназия „Томас Джеферсън“. Тя разказа за проект на две от своите ученички, посветен на сезонното хранене. Децата сами са направили проучване защо е препоръчително да консумираме сезонни плодове и зеленчуци. Освен, че са по-здравословни и вкусни, избирайки ги, ние пестим енергия, транспортни разходи, емисии, вода. Важно е винаги, когато можем да избираме родно производство, не само за да щадим природни ресурси, но и за да подпомагаме местния бизнес.
В края на конференцията, домакините от ПГСС „Бузема“ зарадваха гостите с разсад от мащерка, лимонена трева, босилек и мента, защото няма по-хубаво от отгледаните със старание и грижа лечебни билки.